..:: درباره دانشکده » معرفی دانشکده ::..
سه شنبه 02 بهمن 1397
New Page 1
فراخوان کنفرانس ها
آرشیو اخبار
انجمن ها
فرم ها
مجموعه تصاویر
فرآيندها - تقويم آموزشي
دوره ها و كارگاه ها
 نشريات
نظرات و پيشنهادات
منشور اخلاقی
 نيروگاه خورشيدي
درباره دانشکده
New Page 1
       

دانشکده فنی و مهندسي در سال 1373 تاسيس گرديد و با پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسي رشته مهندسي صنايع گرايش برنامه ريزي و تحليل سيستم ها در سال 1374 رسماً آغاز به کار نمود. در ادامه این دانشکده پذیرش دانشجو در رشته مهندسی کامپیوتر- گرایش نرم افزار را در سال 1376در دستور کار خود قرارداد. لازم به ذکر است دانشکده طی سالهای 1376-1391 به طور متوسط حدود 80 نفر ورودی در این دو رشته در مقطع کارشناسی داشته است. از مهر ماه 1381 این دانشکده پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد را آغاز نمود به نحویکه در اوایل این دهه به طور محدود اقدام به پذیرش دانشجو در رشته مدیریت فناوری اطلاعات- گرایش سیستمهای اطلاعاتی نمود، هر چند پس از وقفه ای 2 ساله مجددا از سال 1386 پذیرش دانشجو در رشته یاد شده به مدت سه سال دیگر ادامه داشت. به طور تخصصی و در قالب رشته های فنی و مهندسی، پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی ارشد از سال 1387 با اخذ دانشجو در دو رشته مهندسی صنایع- گرایش صنایع و مهندسی کامپیوتر- گرایش هوش مصنوعی آغاز گردید. همچنین در سال 1390 در دو رشته مهندسی سیستمهای انرژی و مهندسی فناوری اطلاعات پذیرش دانشجوی ارشد ادامه یافت. از نیمسال دوم سال 1392 نیز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر- گرایش نرم افزار و همچنین دکتری مهندسی صنایع- گرایش تحقیق در عملیات و سیستم صورت گرفت به نحوی که برای اولین بار دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه الزهرا در تاریخ فعالیت خود موفق به تربیت دانشجویان دکتری مهندسی گردیده است. در حال حاضر (1392) این دانشکده حدود 550 دانشجو در مقطع کارشناسی، 250 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و 6 دانشجو در مقطع دکتری دارد.

در سالهاي اخیر با تلاش هاي مجدانه اي که در فراهم آوردن بستر مناسب آموزشي صورت گرفته، سعی شده است تسهيلات کمک آموزشي و تجهيزات آزمايشگاهي لازم براي دانشجويان اين رشته ها تدارک ديده شود. آمار درصد بالاي پذيرش فارغ التحصيلان اين رشته ها در دوره هاي تحصيلات تکميلي دانشگاههاي به نام کشور، کسب رتبه هاي برتر در المپيادهاي دانشجويي و دستاوردهاي علمي- پژوهشي آنها ثمرات ارزشمند و ممتازي به بار آورده است. به منظور دسترسي سريع و آسان دانشجويان به منابع درسي و پژوهشي مورد نيازشان، کتابخانه تخصصي دانشکده حداقل 1300 نسخه کتاب لاتين ، 3500 نسخه کتاب فارسي ، 500 عنوان پايان نامه کارشناسي، 90 عنوان پايان نامه کارشناسي ارشد و بیش از 2000 نسخه کتاب الکترونیکی (با قابلیت جستجو) را در خود جاي داده است. همچنین با ايجاد سالن مطالعه در جنب سالن امانت کتاب، فضاي آرامي براي مطالعه آزاد دانشجويان فراهم گرديده است. سايت رايانه اي دانشکده در دو بخش کارشناسی و تحصیلات تکمیلی با برخورداري از دستگاه هاي رايانه روميزي نسبتا پيشرفته و روز آمد پذيراي استفاده همزمان 50 دانشجوی کارشناسی و 30 دانشجوی تحصیلات تکمیلی مي باشد. طراحي و چينش تجهيزات در سايت امکان برگزاري کلاس هاي آموزشي مبتني بر رايانه با ظرفيت 30 دانشجو را نيز فراهم آورده است. لازم به ذکر است سایت کارشناسی دارای بانک نرم افزاری با حدود 250 نرم افزار تخصصی و کاربردی می باشد. 

 

به منظور برگزاري هرچه کارآمد تر کلاس هاي آموزشي آزمايشگاهي و کارگاهي دانشجويان رشته مهندسي صنايع، مجتمع کارگاهي دانشکده از همان اوایل شکل گیری رشته های کارشناسی در دهه 1370 به طور خاص براي سرويس دهي به گروه مهندسي صنايع احداث گرديد، اگرچه برخی کارگاههای رشته مهندسی کامپیوتر نظیر کارگاه عمومی نیز در این مجتمع انجام می شود. نظر به اهميت و حساسيت فوق العاده آموزش هاي علمي در پرورش مهارتهاي حرفه اي دانشجويان مهندسي، این مجتمع کارگاهي در سال 1389 مورد نوسازي گسترده قرار گرفت به نحوی که مجموعه کم نظيري از امکانات پيشرفته و مدرن آزمايشگاهي و کارگاهي در آن تدارک و تعبيه شده است. این مجتمع دارای 470 متر مربع فضای مفید می باشد و در آن کارگاه هاي ريخته گري، ماشين افزار، مدل سازي و جوشکاري و آزمايشگاه مباني مهندسی برق برگزار می گردد. همچنین در نظر است کارگاه برق برای سرویس دهی به دانشجویان رشته مهندسی برق نیز در محوطه موجود راه اندازی گردد. بازسازي محوطه کارگاه محيط نشاط بخش و شوق برانگيزي براي اعتلاي سطح يادگيري دانشجويان آماده کرده است. هر چند در سالهای اخیر این مجتمع سرویس دهی به مراکز آموزشی خارج از دانشگاه را نیز طبق قراردادهای منعقد شده انجام می دهد به نحوی که توانسته است به عنوان یک واحد درآمد زا در دانشگاه الزهرا مطرح شود. مجموعه آزمايشگاه هاي سخت افزاري متشکل از آزمايشگاه هاي معماري کامپيوتر، مدارهاي الکترونيکي، مدارهاي منطقي، ريزپردازنده، سيستم عامل و پايگاه داده نيز براي برگزاري کلاس هاي آزمايشگاهي دانشجويان مهندسي کامپيوتر با تجهيزات و يونيت هاي آزمايشگاهي مدرن و پيشرفته تدارک ديده شده است. در رابطه با کارگاهها و آزمایشگاههای در دست اقدام دانشکده فنی و مهندسی برای رشته های مهندسی برق، عمران و مکانیک می توان به موارد زیر اشاره نمود که انشالله تا پایان سال 1394 راه اندازی کامل خواهد شد: 
1- کارگاه برق (مهندسی برق) 
2- آزمایشگاه سیستمهای کنترل خطی (مهندسی برق) 
3- آزمایشگاه مدارهای الکتریکی و اندازه گیری (مهندسی برق) 
4- آزمایشگاه الکترونیک (مهندسی برق) 
5- آزمایشگاه سیستمهای دیجیتال 1 و2 (مهندسی برق) 
6- آزمایشگاه الکترونیک آنالوگ (مهندسی برق) 
7- آزمایشگاه مدارهای پالس و دیجیتال (مهندسی برق) 
8- آزمایشگاه مدارهای مخابراتی (مهندسی برق) 
9- آزمایشگاه مقاومت مصالح (مهندسی عمران و مکانیک) 
10- آزمایشگاه تکنولوژی بتن (مهندسی عمران) 
11- آزمایشگاه مکانیک خاک (مهندسی عمران) 
12- آزمایشگاه هیدرولیک (مهندسی عمران) 
13- آزمایشگاه مکانیک سیالات (مهندسی مکانیک) 
14- آزمایشگاه ترمودینامیک (مهندسی مکانیک) 
15- آزمایشگاه دینامیک ماشین و ارتعاشات (مهندسی مکانیک) 
16- کارگاه اتومکانیک (مهندسی مکانیک)

 

سالن کنفرانس دانشکده نيز با برخورداري از تجهيزات صوتي و تصويري نوين از سال 1389 راه اندازي گرديد و به صورت چند منظوره براي برگزاري جلسات دفاعيه، سمينارها و کارگاه هاي آموزشي و ساير نشست هاي داخلي دانشکده مورد استفاده قرار مي گيرد.